Su Kaçağı – Su Kaçağı Tespiti (Kırmadan Dökmeden)

Su Kaçağı

Kameralı sistemler ile su kaçağının tespiti daha kolay hale gelmiştir ve titiz bir şekilde bu kaçaklar ortadan kaldırılabilmektedir. Kameralı sistemi kullanarak su kaçağını tespit edecek kişinin de deneyimli olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaçakların tespit edilmesi kolay olmayacaktır. Bu da zaman kaybına ve duvarın yeniden yapılması için maliyetlere yol açar.

Kamera ile Su Kaçak Tespitleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Su kaçağı fabrikalar, okullar, iş yerleri, evler olmak üzere tüm yapılarda meydana gelmektedir.

Kameralı sistem ile su kaçağı tespiti yaygın olarak kullanılan bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Termal kameralar ile her türlü ortamda sızıntıların nerede olduğu tespit edilmektedir. Bu yöntemle de duvarları kırmaya gerek kalmadan duvarın röntgeni çekilerek duvar içindeki suyun yönü ve sızmanın olduğu yer tespit edilir.

Kamera Sistemleri ile Su Kaçakları Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağı konusunda uzman kişilerce yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Kameralı sistemler ile tespit edilen su kaçaklarında kullanılan kameralarda termal sensörler vardır. Sensörler duvara tutulunca duvarın içindeki kamera ekranına aktarılır. Böylece duvarın röntgeni çekilir. Suyun akış yönü ve ve sızdığı noktalar tespit edilir. Tespit edilen sızıntıyı sağlayan borunun değiştirilmesi gerekir. Duvar açılıp sorunlu boru çıkarılır ve Avrupa standartlarına uygun kaliteli borularla değişimi yapılır.

İşlemler tamamlandıktan sonra duvar kapatılır ve kontroller yapılır. Yeni bir sorun ortaya çıkmadıysa su tesisatı kullanıma açılır.

Yeni yöntemlerin aksine eski yöntemleri kullanan pek çok firma hala bulunmaktadır. Bu sebeple su kaçağı tespitinin yapılması için firmayı dikkatli seçmeniz gerekir.

Yapınızda su kaçağından süpheleniyorsanız bir an önce bizimle iletişime geçebilirsiniz. Su kaçağı olup olmadığını anlamak için tüm vana ve muslukları kapatınız ve su saatinizi kontrol ediniz. Eğer tüm musluklar kapalı olmasına rağmen su saatiniz dönüyor ve duvarlarınızda ıslaklık varsa su kaçağına sahipsiniz demektir.